Sprawdź ofertę foteli obrotowych

Fotel obrotowy Unique Viper Kup teraz
Fotel obrotowy Profim Xenon Kup teraz
Fotel obrotowy Grospol Ergohuman BS Kup teraz

Biura na planie otwartym mają wiele przydatnych funkcji i z pewnością mogą pomóc w pracy zespołowej i współpracy. Mimo to zawsze zdarzają się sytuacje, w których zadania wymagają większej koncentracji i ciszy. Jeśli biuro na planie otwartym jest źle zaprojektowane, może tego nie ułatwiać.

Jak zatem zachować korzyści płynące z biura na planie otwartym, ale jednocześnie kontrolować poziom hałasu?

Zwróć uwagę na podłogę

Podłoga to świetny sposób na zminimalizowanie hałasu. Jeśli masz twardą podłogę, taką jak kafelki, ceramika lub drewno, okaże się, że hałas odbija się echem i odbija od każdej powierzchni. Nie oznacza to komfortowo cichego poziomu hałasu w biurze na planie otwartym! Aby temu przeciwdziałać, warto pomyśleć o zainstalowaniu dywanów, ale jeśli jest to zbyt trudne do utrzymania w czystości, co powiesz na podłogi winylowe? Są one łatwe w czyszczeniu i pochłaniają wiele hałasu. Aby uzyskać optymalne rezultaty, upewnij się, że pod podłogą znajduje się wysokiej jakości podkład.

Wyznacz strefy ciszy

Nie każdy pracownik doskonale radzi sobie w warunkach nieco bardziej gorączkowych, a jak już wspomnieliśmy, czasami pewne zadania wymagają najwyższej koncentracji. W takim przypadku posiadanie strefy ciszy jest doskonałym pomysłem, aby umożliwić wykonanie tych zadań bez błędów i zakłóceń.

Pomyśl o ekranach i przegrodach

Nie w każdym biurze jest wystarczająco dużo miejsca, aby stworzyć strefy ciszy, dlatego w takim przypadku można zdecydować się na ekrany biurowe lub ścianki działowe. Tworzą one barierę między biurkami i blokują hałas, co może okazać się wystarczające, aby pracownik mógł się skupić i wykonać delikatne zadanie.

Nie muszą to być pełne ekrany, mogą być częściowe lub mniejsze, ale bariera jest nie tylko widoczna, ale również doskonale nadaje się do blokowania hałasu. Inną zaletą ekranu lub przegrody jest to, że pracownik może nadal łatwo współpracować z innymi współpracownikami, przesuwając się o kilka centymetrów w lewo lub w prawo, a nawet patrząc w górę!

Pomyśl o hałasie już na etapie projektowania

Tworzenie biura na planie otwartym po tej stronie budynku, po której przebiega ruchliwa autostrada, nie jest najlepszym pomysłem. Nie jest również dobrym pomysłem tworzenie biura na planie otwartym po tej stronie budynku, po której znajduje się stołówka pracownicza. Wszystko polega na kontrolowaniu hałasu z otoczenia już na etapie projektowania. Można także pomyśleć o wygłuszeniu wszelkich hałasów zewnętrznych, jeśli nie da się uniknąć stworzenia biura w głośnym miejscu.

Bardzo ważne jest również przemyślenie miejsca ustawienia biurek i innego sprzętu, ponieważ te proste rzeczy mogą mieć ogromny wpływ na poziom hałasu. Biurka narożne świetnie sprawdzają się w cichych miejscach, ale pamiętaj, aby nie umieszczać w ich pobliżu miejsc do pracy zespołowej. Drukarki i kserokopiarki również powinny być umieszczone z dala od głównego obszaru roboczego, aby hałas i ciepło nie stanowiły problemu.

Puszczanie dźwięków otoczenia

Może się to wydawać całkowicie sprzeczne z logiką, ale wykazano, że stałe odtwarzanie w tle muzyki o niskim natężeniu przeciwdziała hałasowi, którego nie da się kontrolować. Podświadomie blokujemy inne hałasy, koncentrując się na stałych, a to może wystarczyć, aby stworzyć poczucie harmonii w otwartej przestrzeni biurowej.

Meble też mogą być głośne!

Szafy na dokumenty wydają irytujący odgłos trzaskającego metalu. Niektóre rodzaje krzeseł, np. te bez kółek, mogą skrzypieć na niektórych powierzchniach podłogi. Pomyśl o meblach biurowych, które już masz w biurze i zastanów się, czy nie przyczyniają się one do problemu hałasu. Istnieje wiele różnych rodzajów foteli wannowych i luksusowych mebli biurowych, które nie nadwyrężą budżetu, a w rzeczywistości w znacznym stopniu przyczyniają się do zmniejszenia hałasu w dużym i ruchliwym biurze.

Dodaj trochę roślin!

Może to zabrzmieć dziwnie, ale to prawda! Kilka starannie rozmieszczonych roślin wokół biura może w znacznym stopniu pochłonąć hałas i zmniejszyć jego ogólny poziom. Pomaga to również w poprawie jakości powietrza w biurze, wygląda świetnie i ma uspokajający wpływ na osoby pracujące w biurze.

Ostatecznie, biuro na planie otwartym nigdy nie będzie bardzo cichym miejscem, idealnym do pracy w skupieniu. Mimo to korzyści płynące z takiego sposobu pracy przeważają nad kwestią hałasu. Istnieje również wiele sposobów na jego ograniczenie, takich jak te, o których mówiliśmy powyżej. Ścianki działowe i ekrany mogą stanowić barierę pomiędzy hałaśliwymi obszarami, dlatego warto rozważyć ich instalację, jeśli nie można zrobić nic innego - przynajmniej pomogą one pracownikom w zachowaniu prywatności i koncentracji, a także zapewnią ważną barierę dźwiękową.

Nie każdy pracownik będzie czuł się komfortowo, pracując w biurze na planie otwartym. Każdy z nas jest inny, a to oznacza, że niektórzy wolą hałas w tle, podczas gdy inni po prostu nie potrafią się skoncentrować w niczym innym niż w ciszy!

W pewnym stopniu jest to prawda, że pracownicy muszą być elastyczni w pracy, ale jeśli chcesz w pełni wykorzystać potencjał swoich pracowników, musisz zapewnić im jak najlepsze i najwygodniejsze warunki do pracy. Nie da się wykonać żadnej pracy w bardzo głośnym miejscu, ale jednocześnie całkowita cisza też nie jest zbyt produktywna!

Mówiąc prościej, chodzi o znalezienie odpowiedniego kompromisu w kwestii hałasu, a istnieje wiele sposobów na ograniczenie hałasu w biurze na planie otwartym i stworzenie pożądanej równowagi i harmonii w pracy.


Sprawdź ofertę mebli biurowych i gabinetowych

Biurko mdd Ogi A Kup teraz
Biurko elektryczne Wuteh Sky Kup teraz
Fotel Profim Sorriso 10V fotel Kup teraz