W ciągu każdego dnia pracy bardzo często zdarza się, że czujemy się nieco zestresowani lub przytłoczeni. Jednak kiedy staje się to nawykiem lub regularnym zjawiskiem, nadszedł czas, aby zrobić krok wstecz i zacząć pracować nad tym, jak radzić sobie ze stresem w miejscu pracy.
Zbyt wiele osób zakłada, że aby być produktywnym, trzeba usiąść w fotelu biurowym i pracować, pracować, pracować. Uważają, że nie należy robić przerw, a zamiast tego należy trzymać głowę nisko i brać się do roboty.
To zupełnie nie tak działa.
Jeśli chcesz być produktywny, powinieneś robić regularne przerwy.
Ludzki mózg nie jest zaprojektowany tak, aby skupiać się i koncentrować na maksymalnym poziomie przez dłuższy czas. Jeśli chcesz być świeży i skoncentrowany, musisz dać swojemu mózgowi odpocząć co około godzinę! Może to oznaczać wykonywanie innego zadania, wstanie i spacerowanie przez kilka minut lub po prostu wykonanie kilku ćwiczeń na krześle.
Oprócz tego w ciągu dnia pracy powinieneś mieć wyznaczone przerwy, podczas których wstajesz i odchodzisz od biurka. Zgodnie z wytycznymi rządu Wielkiej Brytanii, pracownicy mają prawo do 20 minut przerwy każdego dnia, jeśli pracują przez sześć lub więcej godzin. Może to być zwykła przerwa na kawę lub przerwa na lunch. Jednak większość firm daje swoim pracownikom dłuższe przerwy, np. pół godziny lub godzinę na lunch. Jest to zależne od decyzji samego przedsiębiorstwa. Od umowy o pracę zależy również, czy przerwa ta jest płatna czy nie.
Jeśli chodzi o zarządzanie stresem w miejscu pracy, robienie regularnych przerw jest ważne. Dlaczego? Ponieważ każdy z nas potrzebuje od czasu do czasu chwili wytchnienia! Bardzo przydatne dla firm jest również tworzenie miejsc do odpoczynku lub stref wyłączenia, do których pracownicy mogą się udać, jeśli potrzebują pięciu minut dla siebie. W przypadku potencjalnego konfliktu w biurze, pozwolenie pracownikom, aby po prostu poszli i usiedli na pięć minut i odetchnęli od problemu, może w rzeczywistości zapobiec kłótni.
Najważniejsze jest to, że menedżerowie powinni zachęcać pracowników do robienia sobie przerw każdego dnia, a także dawać im możliwość szybkiej ucieczki, jeśli zajdzie taka potrzeba. Swoboda w tym zakresie pozwala uniknąć wielu problemów, a także pokazuje pracownikom, że można im zaufać i pozwolić im zarządzać swoim dniem pracy w sposób, który jest dla nich najlepszy, bez narzucania im niepotrzebnych lub surowych zasad.